شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2020-04-20 15:26:02

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

بر سر انتخاب توزیع

سالهاست که دوباره جامعه ی آرچ پارسی را در کنار هم راه انداختیم. این تلاش ها باعث شدند بسیاری از ما همدیگه را بشناسیم، با هم دوست بشیم، باهم کار کنیم، پکیج بسازیم، محصول بیرون بدیم، شرکت مشترک بزنیم و از این که در کنار هم هستیم "لذت" ببریم. یک جامعه ی کوچیک که بر خلاف برخی از تخیل ها دربار ی آرچ، دعوامون در اون اتفاقن و بر خلاف معمول، بر سر اینه که تو بیشتر از من می دانی و تو از من آگاه تری. یک جامعه ی متواضع و آماده برای کمک (بدون چشمداشت) که به صورت خودباروَر در سایه ی بهانه ای به نام آرچ گرد هم آمده است. هیچ ارسال و یا تاپیکی در این انجمن پیدا نمی شه که یکی دیگری را به نادانی متهم کرده و یا خودش را به دانای کُل بودن معرفی کرده باشه. فرآیند در کنار هم قرار گرفتن در این انجمن به گونه ی بدون تعارفی می تونه یک الگو برای هر انجمن دیگری باشه. ما از این جهت همیشه در حال تبریک گفتن به همدیگه هستیم. من بیش از این به ابراز احساسات نمی پردازم و ترجیح می دم چیزی را که برآیند تجربه های خودم و برخی از دوستانم هست درباره ی انتخاب توزیع، به اشتراک بگذارم. بی شک، این ها نتیجه های شخصی هستند و بنابراین از همین ابتدا این فرض را که قرار هست چیزی القا بشه به دور بریزید. هم چنین خوشحال می شم اگر از هر نظر مخالفتی با نظر من هست در جریان قرار بگیرم. دنیای لینوکس یا به زعم صحیحش گنو/لینوکس پُر هست از توزیع های مختلف. با هرس کردن پیچیدگی ها و مقداری از دقت، هر یک این توزیع ها حاوی یک هسته هستند و تعداد زیادی از بسته ها و کانفیگ ها که اون توزیع را شکل می دهند. هرم کاربران یک توزیع، از بالا به پائین متشکل است از دولوپرهای اصلی، دولوپرهای با مشارکت فرعی*، کاربران حرفه ای و کاربران موقتی**. با برچسب یک کاربر موقتی، توزیع ها ( == دولوپرهای اصلیِ توزیع ها) نگرش های متفاوتی نسبت به شما دارند (که جامعه ی اون توزیع رنگ اون نگرش را به خودش می گیره). هتا یکی از دلیل هایی*** که توزیع ها فورک پیدا می کنند همین نگرشه. برای مثال، نگرش بی رحم آرچ ( == اکثریت دولوپرهای اصلیِ آرچ) نسبت به کاربر موقتی، باعث می شه که مانجارو ماهیت پیدا کنه به این شکل که برخی در اون جامعه مخالفِ دیدگاه آرچ نسبت به کاربر موقتی هستند و (یا اگر بخواهیم در حد عالی دقت را رعایت کنیم، باید بگیم موافق اون دیدگاه نیستند و وختی نمی توانند هم سخن با دولوپرهای اصلی بشوند و یا اونها را متقاعد کنند) یک فورک از اون توزیع ایجاد می کنند و یا ممکنه به توزیع دیگری مهاجرت کنند. البته این تمام دلیل آفرینش توزیع های فورک نیست ولی نگاه کردن به این قسمتش در حال حاضر برای ما کافیه. دقت کنیم منظور ما از نگرش بی رحم، بی احترامی نیست و اتفاقن هرگز چنین چیزی در کامیونیتی های بزرگ و با شأن معروف، دیده نمی شه. ولی برای مثال جامعه ی آرچ برپایه ی فرض های مشخصی با شما شروع به احوال پرسی می کنه. برای نمونه، اون ها فرض می کنند شما man-pageها و ویکی را خونده اید و یا اگر نخونده اید، فرض می کنند لینک مطلوب را پیدا نکرده اید و در این مرحله این کار را برای شما انجام می دهند. اگر از شواهد برداشت بشه که لینک را نخونده اید با برخورد خشنی مواجه خواهید شد. مگر این که با دادن نشانه های مبنی بر تلاش، نشون بدید که مطالعه ی ویکی نتونسته نیاز شما را برطرف کنه. در این صورت اون ها با حدس این که در چه سطحی هستید، با سینتکس های مناسبِ دانش شما به شما کمک میکنند. این ساختار جامعه ی آرچ هست: داکیومنت بخون، ویکی بخون، مغرورانه خودت در صدد حل مشکل بر بیا و اگر نشد، ما مغرورانه مشکل را برات حل می کنیم. چنین ساختاری و یا حد اقل برخی از قسمت های چنین ساختاری برای یک کاربر که در حال مسافرت بین توزیع هاست، اغوا کننده هست. این حس که "من می تونم کانفیگ های خوبی انجام بدم و از این جهت میل غرورم را ارضا کنم"  در کمتر کسی وجود نداره. مسأله در اینجاست که اگر بخواهیم بدون دانش کافی به ارضای این حس بپردازیم مشکلات خسته کننده ای پدیدار خواهند شد. برای نمونه، ما توقع داریم وختی کاربر به سمت آرچ میاد به خوبی از fstab سر دربیاره و هتا در گفتمان هامون خیلی راحت و بی ابهام می گیم fstab. چنین اتفاقی در جامعه ای مثل اوبونتو کمتر رخ می ده. اون ها بنا بر ساختار جامعه ی خودشون سعی می کنند در ابتدا مسأله را به صورت گرافیکی حل کنند، و سپس به گونه ای واکسینه شده اطلاعاتی درباره ی fstab و اینکه اصلن چیه و کجاست ارائه بدهند. سپس با کلی احتیاط (از نظر علمی) پرسشگر را (از نظر روحی) آماده ی کار کردن با این فایل کنند. دقت کنید که در اینجا ما ادعای اثبات گزاره ای مبنی بر تفاوت سطح دانش دولوپرهای اصلی این دو توزیعِ نمونه را نداریم (گزاره ای که اصولن اثبات پذیر هم نیست و هتا طرح اون کاملن غیر منطقی و احمقانه هست)****. هتا ویکی های این دو تا توزیع را هم با هم مقایسه کنیم. نتیجه ی این مقایسه نشون می ده جامعه ی اوبونتو خود را در مقام پاسخگویی به کاربرِ تازه وارد بسیار متعهد می دونه و با فرض این موضوع که کاربرْ به احتمال زیاد تجربه ی قبلی نداره شروع به داکیومنت سازی می کنه. در این طرف، آرچ فرض می کنه کاربر قبلن تجربه های کم و بیش معتنابهی با توزیع های دیگه داشته و بنابراین ویکیِ عمیق تری را برای کاربر ساخته و همچنینْ در عوض حساسیت و یا تعهدی برای ساده سازی مستندات در خودش فرض نمی کنه. این دو تا توزیع، در جاهای مختلف یک طیف قرار دارند و برای نمونه اگر بخواهیم از توزیع اوپن-سوزی حرف بزنیم دچار پیچیدگی های بیشتری خواهیم شد. و یا اگر بخوایم بی رحم تر باشیم، می تونیم شاید جنتو و یا قطعن اسلکویر را به جای آرچ قرار بدهیم (بذارید به LFS اشاره نکنیم). با این مقدمه، پیشنهاد خودم را ارائه می دهم: یک ترکیب غیر خطی از هدف و زمان. بیایید فرض کنیم شما مدال طلای کانفیگ i3 را دارید و یا استالمن مهر صلاحیت شما را در همه جای ایمکس حک کرده. ناگهان، توسط شخصی از شما خواسته می شه یک نرم افزار scientific را که مثلن در فیزیک به کار میاد، براش نصب کنید. این نرم افزار به صورت rpm پکیج شده و توزیع شما هم آرچه. بله که شما می توانید اکسترکتش کنید و سپس چی؟
۱- در آرچ بمونید و فایل های متفاوت را باید در جاهای معادل در آرچ قرار بدهید و سپس نرم افزار را پکیج کنید؟ چند بار این کار را انجام داده اید؟ منظور من انجام این روش برای یک مثلن دانلود منیجر نیست.
۲ -   در آرچ بمونید و (و اگر سورس هم در اختیار قرار داشت) از سورس کامپایل کنید؟
۳ - یه فدورا نصب کنید و سپس به راحتی خوردنِ آب اون نرم افزار را نصب کنید؟
۴ - یه روش احتمالیِ دیگه*****.
آیا به نظرتون درسته که برای پاسخ به این سؤال مشخص کنیم در کجای اون هرم هستیم؟ خیر. چون از ما خواسته شده "فقط" نصب بشه. نه هدف ما پکیج کردن چنین نرم افزاری در آرچه و نه ما (و نه شخصی که از ما کمک خواسته) زمان انجام این کار را داریم و غالب اوقات نه هتا برای اون شخص درخواست کننده نوع توزیع مهمه. در اینجا می بینیم که آرچ (== توزیع) چقدر بی اهمیت می شه. در حقیقت، هتا اگر توسعه دهنده ی اصلی/فرعی آرچ هم باشید، توزیع همیشه همین قدر بی اهمیته و شما با توجه به "هدف + زمان" خیلی سریع می روید روی مثلن فدورا و مسأله را حل می کنید (و اگر درگیر زیبایی های فدورا نشید برمی گردید به آشیانه big_smile ). شما کاربر حرفه ای هستید، چون دارید از اون توزیع و با کار کردن با اون توزیع پول درمیارید. اگر کاربر تازه کار هم که باشید، که هیچ. با تغییر هدف، ارزش گزینه ها هم از نظر درستی تغییر خواهد کرد و ما به اندازه ی کافی باهوش هستیم که حالت های متفاوت را درنظر بگیریم. این یک حقیقت انکارناپذیر هست که همه ی ما مدت زمان قابل توجهی را به "توزیع بازی" می گذرانیم ولی رایج هست که پس از مدتی چند توزیع معدود را برگزیده و در جاهای متفاوت هرم های مربوط به اون توزیع ها آرام بگیریم. مثلن شما در معرفی خودتون می تونید بگید: یک دولوپر آرچ و یک کاربر حرفه ای فدورا و یک تازه وارد در اسلکویر. در حقیقت، در این انتخاب و تقسیم بندیْ نیازهای شما تعیین کننده بوده اند. البته یک موضوع روانی هم وجود داره: کامیونیتی ها. شخص برای رفع و رجوع نیازها و مشکلاتش باید به کامیونیتی توزیع اش سر بزنه و در واقع، کامیونیتی جزئی از توزیعه. پارامترهای بسیاری وجود دارند که در کنار هم باعث ایجاد حس های خوب و بدِ ما از کامیونیتی ها می شوند. بحث من درست اون جائی هست که اندرکنش شما با کامیونیتیِ فعلی خوشایند نیست (به هر دلیلی). در این لحظه، از نظر روانی، خود به خود، معیار اصلیِ شما، برای انتخاب توزیع و یا سوئیچ روی یک توزیعِ دیگر، "کامیونیتی" خواهد بود. تعادل نیز وختی به هم می خوره که مثلن دچار این حالت بشوید: "به کامیونیتی آرچ خوش آمدید، ابتدا ویکی را خوانده و سپس در صورت نیافتن پاسخ، موضوع را با ما به گونه ی دقیقی در میان بگذارید. قبل از ارسال پرسش این نکته ها را نیز رعایت کنید: ...". در حقیقت شما به یک کامیونیتیِ جدید وارد شده اید ولی زمینه ها/آمادگی/دانش لازم را برای کنار اومدن با ساختار اون کامیونیتی ندارید. ما در اینجا به تماشای چند باره ی فیلم تکراریِ پاس کاری کاربر توسط توزیع ها خواهیم نشست (که تهِ داستانش همیشه بازه). تمام بحث های قبلی با این فرض انجام شده اند که ما در انتخاب توزیع دچار توهم نیستیم. یعنی مثلن این توهم که با کالی می تونم سرورهای بانک ملی را پائین بیارم، در من مشتعل نیست. یا هتا توهم یادگیریِ سخت را ندارم (چون خوشبختانه مازوخیسم ندارم). مدتی (هتا تقریبن تا همین الان) ما به شدت با بحث های مربوط به بلکآرچ به گونه ی زمختی که آمیخته با کمی تمسخر هم بود مقابله می کردیم. تجربه نشون داد خروجیِ چندان مایه داری به دست نیاورده ایم. خودِ من فعلن با این موردِ آخر هرگز مشکلی ندارم و ایمان دارم که خودِ شخص مسافر، به زودی تصمیم درست را مطابق ساختار منطقیِ ذهن خودش خواهد گرفت. در حقیقت، گزاره ی "چه توزیعی انتخاب کنم"، یک گزاره ی تصمیم ناپذیره که تا وختی هدف و زمان مشخص نشده باشند، نباید آبروی منطق خودمون را با پاسخ دادن بهش ببریم.

=========
* افرادی که چند تا بسته برای این توزیع ساخته اند، به راحتی در این دسته قرار می گیرند. 

** شاید بشه به جاش کاربر مسافر را هم استفاده کرد. بسیاری مایل اند تا "کاربر تازه وارد" را بهش انتساب بدهند و می دهند. هتا اگر شما چند سال کاربر فدورا بوده باشید در جامعه ی اوبونتو یک کاربر تازه وارد اید گرچه تجربه های فراوانی در یک توزیع گنو/لینوکس دارید. البته این تقسیم بندی زیاد صُلب نیست و ممکنه به راحتی با یک استدلال ساده از هم فرو بپاشه (ولی لطفن شما این استدلال را انجام ندهید big_smile ).

*** در میان دلیل های دیگه مثل احساس لزوم تغییر در برخی سیاست های کلی و بنیادین بی توجه به کاربران تازه کار.

**** سطح بندی توزیع ها ناشیانه ترین ادعایی هست که می تونه رخ بده، همونطور که دولوپر جاوا، یکی از بهترین پیاده سازی های در حال استفاده ی malloc را نوشته.

***** فقط اون سه حالت بالا برای مهم هستند.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB