شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2020-05-10 00:35:58

user12345671234567
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

مهاجرت ویکی به گیتهاب

با توجه به اینکه کاربران در پیشرفت ویکی مشارکت قابل توجهی نداشتند، تصمیم گرفتیم تلاشی بر مهاجرت ویکی به گیتهاب داشته باشیم.

این راه حل، استفاده از jekyll برای بردن ویکی روی github pages است. با توجه به اینکه ساده شدن نحوه ی ویرایش و ایجاد صفحات، تأثیر چشمگیری بر مشارکت افراد خواهد داشت، این راه حل به ما این امکان را میدهد که توسط markdown های پیشفرض گیتهاب صفحات ویکی را ایجاد کنیم. این فایلهای markdown که بسیار ساده و سر راست هستند، پس از push شدن بر روی گیتهاب، توسط مکانیزم داخلی و با استفاده از jekyll صفحاتی static html میسازند. به این صورت، کاربران تنها ملزم به استفاده از گیت و ویرایشگر متن دلخواه خود خواهند بود. هیچ گونه پیچیدگی دیگری نیز وجود نخواد داشت. ما امیدواریم که با همکاری جامعهی کاربری و تلاش دوستان، ویکی بهتری برای استفادهی کاربران فارسی زبان آرچ لینوکس داشته باشیم.

لینک صفحهی اصلی
لینک صفحهی Moc به عنوان یک مثال از پُستها
لینک صفحهی راهنمای ویکی

اگر علاقهمند به پیشرفت این جامعهی کاربری هستید، با منتقل کردن یکی از صفحات فعلی تلاش خود را در این راه نشان دهید. صفحات آماده برای مشارکت آماده شده اند و لینک مربوط به ویکی فعلی نیز قرار داده شده.

پینوشت: این کار هنوز در مراحل اولیه ی خود قرار دارد. ممکن است مشکلاتی داشته باشد که شما با پاسخ به این پست و گزارش آن و یا حل کردن مشکل و ایجاد یک pull request میتوانید به ما کمک کنید.
پینوشت۲: ویکی فعلی تا قطعی شدن این مهاجرت بدون تغییر باقی خواهد ماند.
پینوشت۳: میتوانید به صورت local ویکی جدید را توسعه دهید. اطلاعات بیشتر را در jekyll docs مشاهده فرمایید.

آفلاین

#2 2020-05-10 03:44:35

Misix
عضو
ثبت شده: 2018-11-12

پاسخ: مهاجرت ویکی به گیتهاب

درود. چندتا سوال.
خوب ویکی کلا امکانات بیشتری داره. مثلا
صفحههایی که هنوز ساخته نشدن رو چیکار کنیم؟
برای الگوهایی مثل هشدار و توجه که ویکی داشت اینجا از چی استفاده کنیم؟
یا ویکی برای بستهها الگو داشت و ... که مشخصه.
به علاوه درمورد مشارکن کلی گفته شده که اصلا یه متن خالی از ترجمه قرار داده شه و کسانی که یکم آشنان میتونن استایلهای ویکی رو اضافه کنن و بحث ویرایش و استایل صفحهها جدا میشه از ترجمه.
همچنین الان دیگه نمیشه از ویکی انگلیسی به ویکی فارسی (روی گیتهاب) پیوند داد.
به نظر بدیهیه که ویکی امکانات بهتری داره و مشارکت نکردن کاربران دلایل دیگهای داره.
البته که خود گیت هم پیچیدگی خودش رو داره و حتی markdown اونقدر ساده نیست.

آفلاین

#3 2020-05-10 10:16:28

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

سلام. من با مسایل فنی در این زمینه آشنایی ندارم. ولی به نظرم عدم مشارکت کاربران در تولید محتوا، دلایل دیگه ای هم داره که مهم هستن. من خودم از ده سال پیش یه فروم مربوط به دانشجوهای پزشکی دارم. نوشتن در اونجا از نگاه کردن به سقف هم آسون تره، ولی مشارکت بسیار پایینه.
این روزها کسی حوصله نداره تولید کننده ای باشه که در ازای اون هیچ منفعت مادی ای دریافت نمی کنه.
شما اعلام کنید به ازای تولید هر مطلب به درد بخوری در ویکی، فلان قدر پول میدیم! یا نمیدونم هر چیزی که مربوط به یک منفعت مادی باشه. مثلا خرید بازی در steam و .... ببینید چقدر میان داوطلب میشن.
الان اکثر کاربران اینجور شبکه ها مصرف کننده اند تا تولید کننده. تعداد انگشت شماری تولید کننده هستن.

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#4 2020-05-10 10:29:25

user12345671234567
عضو

Misix نوشته است که:

صفحههایی که هنوز ساخته نشدن رو چیکار کنیم؟

صفحه ها فقط کافیه از یکی از بخش ها (category) لینک داده بشن. یه فایل .md میسازید (در دایرکتوری مربوط به خودش) و از فایل index اون کتگوری بهش لینک میدین. دقیقاً مثل همه ی صفحاتی که الان من ساختمشون.

Misix نوشته است که:

برای الگوهایی مثل هشدار و توجه که ویکی داشت اینجا از چی استفاده کنیم؟

به سادگی اضافه میکنیم. فایل های .md میشه توشون html نوشت. من یه سری کلاس css اضافه میکنم که کاربرا بتونن اینطوری نکته و هشدار اضافه کنن:

# header
<p class="note">this is a note</p>
some markdown here
همچنین الان دیگه نمیشه از ویکی انگلیسی به ویکی فارسی (روی گیتهاب) پیوند داد.

چرا نمیشه؟ لینک میشه گذاشت. فرمتش هم خیلی ساده س

Misix نوشته است که:

به نظر بدیهیه که ویکی امکانات بهتری داره و مشارکت نکردن کاربران دلایل دیگهای داره.

ممکنه، این یه راه حل ۱۰۰٪ی نیست، یه تلاشه. همین امروز یه کامیت داشتیم و صفحه ی مخازن درست آپدیت شد.

Misix نوشته است که:

البته که خود گیت هم پیچیدگی خودش رو داره و حتی markdown اونقدر ساده نیست.

کاربران گیت هاب مدت هاست باهاش کار میکنن و شخصاً من راه حل ساده تری برای مارک داون کردن متن نمیبینم. این جامعه ی کاربران تخصصی هست، کاربر آرچ اگه نتونه مارکداون یاد بگیره همون بهتر که مشارکت نکنه!!!

آفلاین

#5 2020-05-10 10:34:00

user12345671234567
عضو

AmiNimA نوشته است که:

این روزها کسی حوصله نداره تولید کننده ای باشه که در ازای اون هیچ منفعت مادی ای دریافت نمی کنه.

چون مشارکت ها از طریق گیتهاب انجام میشه، برای کاربرا اعتبار میاره. و ما میدونیم که گیتهاب یکی از مهم ترین سایت هاییه که برنامه نویس ها میتونن برای خودشون اعتبار جمع کنن. با مشارکت تو ویکی فعالیت گیت هاب اشخاص بالاتر میره و سودی برای خودشون هم داره. در مقایسه با ویکی الآن که تقریباً این اتفاق در حد صفر هست.

آفلاین

#6 2020-05-10 12:33:41

Misix
عضو
ثبت شده: 2018-11-12

mazhar نوشته است که:

چرا نمیشه؟ لینک میشه گذاشت. فرمتش هم خیلی ساده س

چطور؟ از اونجا که نمیشه به گیتهاب پیوند داد. مگر اینکه از ویکی خودمون پیوند بدیم به گیتهاب. اونم نه مستقیم چون احتمالا گیر میدن خودشون.
اگه بشه یکسری الگو پرکاربرد مثل همونایی که گفتین اضافه کردین و دیدم اضافه شه خوبه. مثلا برای بستهها دیگه پیوند کل بسته داده نشه یا برای aur همینطور.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB