شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2020-07-21 23:04:52

system76
Moderator
از : میپرسی از من اهل كجايم؟
ثبت شده: 2018-02-03
وب سایت

آموزش کوتاه - نحوه chroot کردن

برای chroot کردن نیازه که اول لیست پارتیشنها رو داشته باشیم و بدونیم که هر پارتیشن مربوط به کدوم قسمت هست برای پیدا کردن لیست پارتیشنها از دستور lsblk استفاده کنید  و اگه نمیدونید هر پارتیشن مروبط به کدوم قسمت هست کافیه پارتیشن مورد نظر رو mount کنید و با دستور ls محتویات پارتیشن رو نگاه کنید تا مشخص شه مربوط به کدوم قسمت هست خب من یه توزیع لایو بالا میارم و لیست پارتیشنها رو لیست میکنم

~ >>> lsblk                                                                     
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 931.5G  0 disk 
├─sda1   8:1    0   1G  0 part 
├─sda2   8:2    0    35G  0 part 
├─sda3   8:3    0     1K  0 part 
├─sda5   8:5    0 766.5G  0 part 
└─sda6   8:6    0    30G  0 part  

چون از قبل میدونم هر پارتیشن برای کدوم  قسمت توزیع هست نیاز به mount ندارم اما اگه خواستید mount کنید کافیه به این صورت mount کنید محتویات رو ببنید و unmount کنید

sudo mount /dev/sda1 /mnt
ls /mnt
sudo umount -R /mnt 

بعد این که هر قسمت رو پیدا کردید به این صورت هر پارتیشن رو mount کنید به فرض روی سیستم من sda1 مروبط به boot هست sda6 برای var و ... کافیه به ترتیب mount کنید یعنی اول روت رو مونت کنید بعد بوت و ....

sudo mount /dev/sda2 /mnt
sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot
sudo mount /dev/sda6 /mnt/var
sudo mount /dev/sda5 /mnt/home

بعد مونت پارتیشنها نیاز هست که یکسری سیستم فایل مجازی رو bind کنید برای این کار کافیه دستورات زیر رو به ترتیب وارد کنید

sudo mount -B /dev /mnt/dev
sudo mount -B /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo mount -B /proc /mnt/proc
sudo mount -B /sys /mnt/sys

خب تا اینجا کار 90 درصد کارها رو انجام دادید کافیه chroot کنید

sudo chroot /mnt

و برای خارج شدن از chroot و unmount کردن کافیه دستورات زیر رو وارد کنید

exit
sudo umount -R /mnt

ما را از مرگ می ترسانند،
انگار كه ما زنده ايم …
“شاملو”

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB میزبانی توسط MahanCloud