شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2021-08-16 13:59:19

Eyenpi
عضو
ثبت شده: 2021-08-14

تست pkgbuild دسکتاپ Cutefish

سلام.
من یکسری pkgbuild برای دسکتاپ به نسبت جدید cutefish نوشتم.
نسخه stable این دسکتاپ توی مخازن رسمی موجوده و میخواستم نسخه گیت رو به aur اضافه کنم.
ممنون میشم که تست کنید یا فایل ها رو ببینید. اگر نظری درمورد pkgbuildها دارین یا اگر مشکلی یا نقصی داره اطلاع بدین.
https://github.com/eyenpi/cutefish-git

پ.ن: اگر درمورد ساخت گروه بسته هم اطلاعی دارین ممنون میشم بگین.

آخرین ویرایش توسط Eyenpi (2021-08-16 15:52:44)

آفلاین

#2 2021-08-16 23:58:07

morealaz
Moderator
ثبت شده: 2016-03-19

پاسخ: تست pkgbuild دسکتاپ Cutefish

من تست نکردم ولی به نظر همه چیز درست میاد.
یک نکته که به ذهنم میرسه در مورد PKGBUILD اینه که میتونی به جای اینکه یک متغیر جدید به نام pkgname_ اضافه کنی که صرفا همون نام بسته بدون git- هست از متغییر pkgname به صورت زیر استفاده کنی هرجا که نیاز داشتی نام بسته بدون git- رو استفاده کنی:

${pkgname%-git}

به این صورت به عنوان مثال میتونی آرایه های provides و conflicts رو به صورت زیر بنویسی:

provides=("${pkgname%-git}")
conflicts=("${pkgname%-git}")
Eyenpi نوشته است که:

پ.ن: اگر درمورد ساخت گروه بسته هم اطلاعی دارین ممنون میشم بگین.

برای ساخت گروه بسته همینجور که خود شما انجام دادید درسته. با مقدار دهی به آرایه groups
یک کار دیگه هم میتونید انجام بدید و اون ساختن یک متا پکیج برای نصب تمام بسته های گروه است. اگر لازم هست تمام بسته های گروه با هم نصب بشه میتونید یک بسته جدید با عنوان مثلا cutefish-git-meta بسازید و در اون بسته تمام بسته هایی که ساختید رو به عنوان دپندسی قرار بدید. اینجوری برای نصب کل بسته ها میشه اون متا پکیج رو نصب کرد.
به عنوان نمونه نگاهی به این بسته بکنید:
https://aur.archlinux.org/packages/persian-fonts

آفلاین

#3 2021-08-17 11:36:41

Eyenpi
عضو

درسته توی ویکی هم من همین امروز دیدم که گفته تا جای ممکن متغیر اضافی تولید نکنید.
درمورد گروه بسته، صرفا با قرار دادن یکسان groups بسته ها، امکان نصبش از طریق AUR نیست درسته؟ فقط توی سیستم بسته ها توی اون گروه قرار میگیرن (چون هنوز روی aur پوش نکردم نمیدونم میشه یا نه).
و خیلی ممنون بابت توضیح پکیج متا.

آفلاین

#4 2021-08-17 13:30:36

morealaz
Moderator

Eyenpi نوشته است که:

درمورد گروه بسته، صرفا با قرار دادن یکسان groups بسته ها، امکان نصبش از طریق AUR نیست درسته؟ فقط توی سیستم بسته ها توی اون گروه قرار میگیرن (چون هنوز روی aur پوش نکردم نمیدونم میشه یا نه).

گروه نصب تا جایی که من میدونم فقط برای بسته های موجود در مخازن، حالا چه مخازن رسمی و چه غیر رسمی ساپورت میشه و برای AUR چون صرفا با PKGBUILD سر و کار داریم ساپورت نمیشه مگر اینکه از برنامه کمکی خاصی برای AUR استفاده کنید که این موضوع رو ساپورت کنه. با این حال بودنش در فایل PKGBUILD بهتر از نبودنش هست.

آفلاین

#5 2021-08-19 17:03:05

Eyenpi
عضو

در مورد بسته متا، من بسته رو ساختم ولی انتهای نصب

Integrity checks (sha512) differ in size from the source array.

میده. با updpkgsums هم هیچ هشی نمیسازه. مشکل چی میتونه باشه؟ من برای بقیه بسته ها skip گذاشتم ولی این بسته مثل اینکه کار نمیکنه به این شکل.
https://aur.archlinux.org/packages/cutefish-git/

همچنین اگر بخوام بسته ای رو حذف کنم باید چیکار کنم؟ ویکی نوشته اگر نمیخواین maintain کنین بسته رو disown کنین. همین کافیه؟

آخرین ویرایش توسط Eyenpi (2021-08-19 17:04:33)

آفلاین

#6 2021-08-19 22:11:16

morealaz
Moderator

Eyenpi نوشته است که:

در مورد بسته متا، من بسته رو ساختم ولی انتهای نصب

Integrity checks (sha512) differ in size from the source array.

میده. با updpkgsums هم هیچ هشی نمیسازه. مشکل چی میتونه باشه؟ من برای بقیه بسته ها skip گذاشتم ولی این بسته مثل اینکه کار نمیکنه به این شکل.
https://aur.archlinux.org/packages/cutefish-git/

این بسته متا اصلا چکسام نداره که بخواد چک بشه یا آپدیت بشه. اون پیغام خطا احتمالا مربوط میشه به یکی از بسته هایی که به عنوان دپندنسی قرار دادید و نصب میشه. اونها رو باید چک کنید.

Eyenp نوشته است که:

همچنین اگر بخوام بسته ای رو حذف کنم باید چیکار کنم؟ ویکی نوشته اگر نمیخواین maintain کنین بسته رو disown کنین. همین کافیه؟

اگر نمیخواهید دیگه اون بسته رو نگهداری کنید میتونید اون رو disown کنید شاید کس دیگه ای بود و بسته رو adopt کرد و ازش مراقبت کرد ولی اگر به هر دلیلی نیاز داشتید بسته حذف بشه، مثلا اگر بسته دیگه توسعه داده نمیشه یا هرچیز دیگه ای میتونید در صفحه aur بسته قسمت package action گزینه submit request رو انتخاب کنید و از اونجا نوع درخواست رو delete قرار بدید. دلیل درخواستتون رو هم توضیح بدید و درخواست رو ارسال کنید. بعدا یکی از trusted user های آرچ درخواست شما رو بررسی میکند و اگر مشکلی نداشته باشد بسته رو حذف میکند

یک نکته دیگه هم اینکه بهتر بود اسم بسته متا رو هم نام گروه بسته ها نمیگذاشتید. مثلا اسمش رو میگذاشتید:
cutefish-git-meta

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB میزبانی توسط MahanCloud