شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2015-11-03 14:22:15

khajehdaloie
عضو
از : تهروون
ثبت شده: 2015-11-03
ارسال ها: 1
وب سایت

آموزش AUR

با سلام و خسته نباشید،
بسیار سپاسگزار خواهم شد که آموزش کاملی برای استفاده از مخازن AUR و نصب برنامه ها به کمک آن ها (از قبیل telegram) را برای توزیع مانجارو بر روی سایت و در پاسخ به همین درخواست قرار دهید.

باتشکر مجدد

آفلاین

#2 2015-11-03 15:23:53

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15
ارسال ها: 1,566

پاسخ: آموزش AUR

سلام و خوش آمد.

AUR بسیار گسترده هست و حاوی بسته های بسیار زیادیه. یکی از تفاوت های AUR با ریپوهای رسمی (= اصلی) این هست که بسته های ریپوهای اصلی، کاملا مورد تایید هستن. اما درمورد AUR این طور نیست. بنابراین اولین اصل درمورد AUR استفاده حداقلی از بسته های AUR هست. اما اگر فرض کنیم که شخص قراره از یک بسته در AUR استفاده کنه، ترجیح اول اینه که به صفحه اون بسته در AUR بره و snapshot اون بسته رو دانلود کنه. بعد اون رو اکسترکت کنه. در این پوشه اکسترکت شده، یک فایل PKGBUILD به اضافه احیانا چندتا فایل دیگه از قبیل پچ و متادیتاهایی برای قبل و بعد از حذف یا آپدیت بسته و چیزهای دیگه وجود دارن. اجرا کردن دستور makepkg (با فلگ های متفاوتی که داره) باعث میشه تا یک بسته pkg تولید بشه که آماده برای نصب توسط پکمن هست. بعد پکمن با فلگ U اون بسته رو نصب خواهد کرد. نصب بسته توسط پکمن با فلگ U رو خود makepkg هم میتونه بعهده بگیره. بنابراین فرض کنید من داخل پوشه اکسترکت شده هستم. با زدن دستور

 $ makepkg -sci

بسته نصب خواهد شد. در اینجا از فلگ s برای نصب دیپندنسی ها، از فلگ i برای نصب بسته pkg درست شده (همون کاری که قرار بود pacman -U ) انجام بده و از فلگ c برای پاک کردن پوشه های اضافی درست شده، طی این فرآیندها استفاده شده.

در اینجا با توجه به وسواس افراد برای داشتن یک سیستم سالم و همچنین نصب بسته های مطمین تر، باعث میشه تا این کار رو در دو مرحله انجام بدن تا با جزئیات بیشتری فرآیند نصب رو دنبال کنن. چه در یک مرحله یا چه در دو مرحله، با ابزاری به نام namcap که شدیدا در حال توسعه هست، میشه یک نگاه اجمالی روی PKGBUILD و همچنین بسته pkg درست شده داشت. همچنین شخص میتونه با توجه به دانش و تجربه خودش  خطوط PKGBUILD  و درون فایل ها  و اسکریپت  ها رو نگاه کنه و درصورت لزوم، با توجه به صلاحدید خودش تغییر بده.

مرحله اول:

 $ makepkg -s

مرحله دوم:

 $ sudon pacman -U <pkg>_<version>.pkg.tar.xz

اما اگه دچار وسواس کمتری باشیم، میشه اینطور استدلال کرد که نصب بسته از AUR اینقدرم خطرناک نیست. این استدلال خیلی هم غیرحقیقی نیست. چراکه بسته های AUR ایزوله هستن، به این معنی که یک بسته AUR میتونه بسته های ریپوهای اصلی رو بعنوان دیپندنسی قرض بگیره ولی عکسش اتفاق نمی افته. یعنی یک بسته ریپوی اصلی از یک بسته AUR بعنوان دیپندنسی استفاده نمی کنه. بنابراین در بدترین حالت، درصورت یک آپدیت ناپایدار، اتفاق بدی برای سایر بسته ها و همچنین فایل های سیستمی نمی افته. با پذیرش این پاراگراف، برای نصب بسته های AUR، میتونید از AUR-helperها استفاده کنید که تعدادشون خیلی زیاده. ولی چیزهایی مثل packer با اینترنت ما خیلی خوب دارن جواب میدن. یک راهنمای خوب و سریع  برای نصب  و استفاده از packer رو در اینجا مطالعه کنید:
http://hdartworks.blog.ir/post/install-packer-howto

ویکی AUR-helperها و packer رو هم لطفا مطالعه کنید.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB میزبانی توسط MahanCloud